Finanční svoboda, sen o nezávislosti a proč chtít být nezávislý

Rozebereme si finanční svobodu a sen o nezávislosti

Finanční svoboda je hezký pojem, ale co se opravdu za tím skrývá, ví málokdo. Jde o pokrytí nákladů na život, který momentálně žiješ aniž bys musel pro vydělání těch peněz směňovat svůj čas a dostávat za to zaplaceno. Finanční svoboda jsou peníze, které makají za tebe. Finanční svoboda nejsou desítky milionů ani portfólio stovek nemovitostí. Pojďme se podívat blíže na to, co finanční svoboda je a jak jí můžeš získat i ty.

Kolik vyděláváš?

Kolik si vyděláš není číslo na výplatní pásce, ale je to číslo na displeji bankomatu den před výplatou.

Hodně lidí maká na tom, ať mají v práci co nejvyšší výdělek, místo toho aby makali stejně pilně na tom, kolik utratí měsíčně a hlavně kolik jim zůstane na konci měsíce k dispozici.

Jinými slovy, když si vyděláš 30 000 Kč hrubého měsíčně (360 000 Kč ročně čistého) a na konci měsíce ti nezbude ani koruna, ale ani korunu nedlužíš, tak to je číslo, které měsíčně potřebuješ vydělat jiným způsobem, než ve svém zaměstnání.

Veškeré náklady jsou pokryty. Cesta do práce, účty za internet, mobil, nájem, hypotéku, oblečení, restauraci, pivko s kámoši, vše máš v této částce pokryté, tak musíš někde jinde vydělat tuto částku, abys nemusel ráno vstávat do práce.

Proč na tom záleží?

Ráno jdeš do práce, odpoledne se svalíš na gauč utahaný a ospalý a máš vyděláno za tento den 1 500 Kč (30 000 Kč / 20 pracovních dní). Denně tedy musíš někde vzít 1 500 Kč mimo svou práci. Pokud máš doma nepotřebně věci, které můžeš prodat na eBay nebo LetGo v hodnotě 1 500 Kč, tak sis ušetřil jeden den práce a jsi jeden den svobodný (finančně nezávislý).

Ano, nepraktické. Vím, že si nemůžeš odskočit na jeden den z práce bez řádné dovolené. Jde o cvičení, které ti pomůže za svobodou. Pojďme proto ještě dále.

Když ušetříš denně 30 Kč a nedáš si to jedno pivko navíc, tak máš za rok 10 950 Kč. To je 7,3 dne svobody za rok.

Tento článek není o utrhování si od huby za každou cenu. Tento článek tě má přivézt k uvědomění si, co je finanční svoboda a jak si finanční svobodu zajistit. Především ti článek pomůže uvědomit si, že je to opravdu možné.

Řekněme, že tě práce baví a ty chceš pracovat jen čtyři dny v týdnu a mít jeden extra den pro sebe a svou rodinu. Kolik potřebuješ našetřit mimo svou práci?

Kolik stojí čtyřdenní pracovní týden?

 • 78 000 Kč ročně je třeba pro jeden extra den volna týdně (52 týdnů x 1 500 Kč)
 • 866 000 Kč našetřeno a investováno s úrokem 9% výnosu ročně (při troše hledání se dá najít taková investice)
 • 1 560 000 Kč ušetřených a investováno za 5% výnosu ročně (velmi reálný úrok)
 • Nebo mít dvě nemovitosti na pronájem, kde každá z nich ti vydělá 3 250 Kč měsíčně z pronájmu

První krok k lepšímu životu

Veškerý tento výpočet je nutný k tomu, aby sis spočítal, co je pro tebe finanční svoboda. Každý má jiné náklady a proto potřebuje má také jinou částku. Teď už víš, kolik je pro tebe nezbytné vydělat každý měsíc, abys toho docílil.

Teď už víš přesně, kolik potřebuješ. Většina lidí se ani nepokouší o finanční svobodu, protože si myslí, že musí mít hodně milionů ušetřených na účtě nebo velké portfólio s desítkami nemovitostí. Není to tak. Od finanční svobody tě dělí 4 000 000 Kč ušetřených a investovaných s 9% úrokem, pokud tvůj život stojí 30 000 Kč měsíčně.

Jestli jsi méně náročný a vystačíš si s 25 000 Kč, pak je toto číslo 3 333 333 Kč. Zdá se to moc, ale přemýšlej. Tato částka tě zajistí do konce života. Celý život pokrytý. Celý život!

Navíc, jako bunus, nemusíš jít se svým standardem níže, jako všichni důchodci musí, protože důchody jsou nižší než polovina jejich měsíčního výdělku.

Jestli máš jednu nemovitost, která ti přináší měsíčně do kapsy 3 000 Kč po uhrazení všech nákladů a daní, tak se to zdá, že je to velmi málo. Jenomže to jsou dva dny svobody každý měsíc. Je třeba se na to dívat z této perspektivy. Pak je toto číslo mnohem zajímavější a může tě motivovat k domu, začít spořit a investovat.

 • Nejdřív je třeba zjistit, kolik vyděláš
 • Cílem je rozdělit si celkový výsledek (finanční svoboda) na menší krůčky, ty se potom zvládají mnohem lépe
 • Ujasnit si, kolik měsíčně potřebuješ na pokrytí svého života.
 • Pustit se do toho krůček po krůčku.

Začni postupně

Vždy, když s někým mluvím o finanční svobodě, troskotá to na tom, že je to pro normálního člověka nemyslitelný cíl. Nesmysl. Ukážu ti jak na to.

Tímto začni. Je to zdarma.

 • Najdi si tři Twitter účty, které ti pomohou najít investice za 5% respektive 9% úroku ročně
 • Sleduj tři YouTube kanály, které ti pomohou k finanční gramotnosti
 • Poslouchej tři podcasty, které tě posunout dále v investování

 • Podívej se na finanční trhy, promluv s finančními poradci (nejsou všichni potvory, ale mezi nimi solidní lidi). Promluv s více než jedním poradcem, doporučuji aspoň pět z různých firem nebo pracující sami na sebe.
 • Kup si knihu o investování, třeba od Warrena Buffetta (Snowball nebo něco podobného).
 • Navštiv semináře, aspoň tři za rok, které jsou zaměřené na netradiční investování. Nesponzoruje to žádná banka a nejde o multi level marketing, kde se ti budou snažit prodat něco za každou cenu.
 • Zkus třeba Cashflow Summit. Doporučuji z vlastní zkušenosti. Pořiď si záznam, stojí to za to.

Méně je více

Začni v malém. Zkus nejdříve získat 150 Kč každý měsíc mimo svou hlavní činnost, tak, abys nemusel prodávat čas. Našetři si 36 000 Kč a investuj při zúročení 5% ročně, potom částku navyšuj. Nesnaž se získat celých 30 000 Kč měsíčně hned. Každý milník, který zvládneš, v tobě vybuduje sebejistotu a sebekázeň důležitou pro získání úplné svobody. Malé úspěchy v mozku člověka budují jistotu.

Investování je nudná, monotonní a mechanická činnost, není to vlastně ani činnost, ale nicnedělání, kde musíš odkládat každý měsíc peníze bokem a nesahat na ně, než bude z tebe milionář. —Warren Buffett

Nemovitosti

Jestli chceš být investor do nemovitostí a chceš se tím vážně zabývat, baví tě budovat své realitní portfólio, navštiv kurz Reality Shaker Nely Kubasové. Nelu znám osobně a kurz velmi doporučuji.

Kup si knížku Bohatý táta chudý táta Roberta Kiyosakiho a začni pomalu praktikovat ve svém životě krok po kroku, co se tam píše. Nemluv jen o tom s kamarády, ale začni to dělat. Díky tomuto článku jsi blíže k finanční svobodě. Více než je 90% lidí okolo tebe nemá ponětí, co tato svoboda vlastně vůbec znamená.

Proč chtít svobodu?

Finanční svoboda může být ze začátku na míle daleko, ale den ode dne, kdy se začneš vzdělávat, potom si stanovíš denní, měsíční a roční částku, kterou potřebuješ, potom vyděláš prvních 150 Kč měsíčně, tak se ti otevře najednou úplně nový život. Finanční svoboda se ti začne najednou přibližovat. Nestane se to přes noc, to všichni víme. Nestane se to ani za pět let, jestli začínáš od nuly nebo v mínusu, nalijme si čerstvého vína. Je to ale možné díky Excelu, kde si budeš evidovat, kolik vůbec vyděláš, pár knížkám, seminářům a poctivému investování.

Cílem není nicnedělání a mít kupu volného času. Cílem svobody je mít možnost volby. Neznám nikoho, kdo by pracoval pro jednoho zaměstnavatele celý svůj život. Vždy je nutné změnit pár krát za život zaměstnavatele (já jsem to udělal 13x za 7 let) a každý den, kdy nevyděláváš, proděláváš 1 500 Kč.

Cílem je mít na výběr a získat vyjednávací výhodu nad zaměstnavatelem nebo byznys partnerem. Půjde na tobě hned vidět, že nepotřebuješ přikývnout na každou nabídku, ale že se můžeš kdykoliv z vyjednávání sebrat a jít si svou cestou aniž bys neměl na zaplacení svých výdajů. Druhé straně prostě jen sdělíš své požadavky. Když je neakceptují, jdeš jinam. Nemáš co ztratit. Jsi volný.

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error