Jak opravuji nemovitosti 2 000 km daleko

Jestli chceš nemovitost, která je sto kilometrů od tvého bydliště a myslíš, že to je daleko, tak si přečti mou zkušenost, jak opravuji já  poruchy na své nemovitosti dva tisíce km daleko.
 
Prasklá trubka
Děravá trubka na odtoku pod umývadlem nezní jako těžká závada. Vůbec nic na tom není, ale nemovitost je dva tisíce km daleko… někde v Manchesteru. Tyto věci řeším jedním telefonátem a jedním e-mailem. Za tři dny je vše opravené a nájemník spokojený. Kdyby šlo o naléhavou věc, jako je například nefunkční kotel uprostřed zimy, tak tohle jde vyřešit během 24 hodin. Ukážu ti, jak na to. 
 
Služby, díky kterým můžu mít nemovitost v Anglii
Platím si British Gas Home Care servis za devět set korun měsíčně, kde během jednoho telefonátu pošlu do nemovitosti instalatéry a problém bezplatně vyřešen. Telefonát jsem provedl já osobně, i když zavolat si tam může nájemník sám bez mého svolení. Tento servis je určen také pro investory do nemovitostí, kde v jejich nemovitosti bydlí nájemník, který si dům pronajímá. Nájemník je vybaven telefonním číslem a referenčním číslem pojistky. Zavolá si tam sám, nic neplatí a dohodne si návštěvu instalatéra dle svých možností. Může to jít úplně mimo vědomí majitele a nic na tom není. K tomu je tato služba určena.
 
Stává se to asi dvakrát až třikrát ročně
Běžně jeden výjezd soukromého instalatéra vyjde na padesát liber a potom výdaje za práci a materiál, takže kolem osmdesátky je úplný základ.󠁧󠁢󠁥
 
Dále pak je v mé pojistce nezbytný Landlord certificate na servis kotle, který je v Anglii povinný a musí být servisová každý rok. Za tohle hrozí dokonce vězení. 
 
V pojistce není jen oprava kotle nebo certifikát, ale také odstraní potíže radiátory, odpadem na zahradě, toaletou nebo elektrikou. Je to drahá služba, ale jestli výdaje na ní jsou méně než 10 % z čistého nájmu, tak to stojí za to. Je to nejvyšší položka po splátce hypotéky, kterou na tento dům platím. Čistý příjem z tohoto konkrétního domu je více jak deset krát vyšší než cena za tento full servis a navíc nemusím řešit potíže s hledáním dobrého instalatéra, na kterého by byl spoleh, protože v Anglii je žalostný nedostatek dobrých pracovníků, kteří dodrží, co slíbí. Prostě lidi od fochu uvažují trochu jinak a někdy domluva s nimi je jako mluvit do dubu. 
 
Vždycky se usměju, když mi investor řekne, že nechce kupovat nemovitost sto kilometrů od svého bydliště, protože kdo by tam zajel, když dojde k havárii 😀
 
(Fotka je z doby z předešlého zásahu instalatéra v lednu)

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error