JAK TI PASIVNÍ PŘÍJEM MŮŽE ZMĚNIT ŽIVOT

Pasivní příjem
Poslechni si tento podcast

Tato myšlenka není pro 99% lidí. Tato myšlenka je pouze pro 1%. Tyto dvě slova pasivní příjem vzbuzuji v lidech, že budou ležet doma, koukat do stropu a peníze budou chodit sami na účet.

Wikipedie a pasivní příjem

Pasivní příjem je pojem z ekonomie. Pasivním příjmem se rozumí pravidelný příjem, pro jehož získávání není třeba vynakládat nějaké zvýšené úsilí (nebo práci) a nebo kde není vyžadována má přítomnost. Pasivním příjmem může být např:

  • Zisk z pronájmu budov, prostorů, bytů apod.
  • Zisk z podniku, kde není vyžadována má přítomnost
  • Zisk z dividendy, dluhopisů, investičních fondů
  • Zisk z umístění cizí reklamy na např. webové stránky

Proč tyto dvě slova jsou pouze maximálně pro 1% lidí? Získat pasivní příjem znamená mít něco, co ostatní nemají, třeba finance. Je to velká oběť, např. odkládat klidně polovinu příjmu a našetřit peníze na pronájem nemovitosti, která bude přinášet peníze do kapsy. Můžeš být autor/ka knihy a dostaneš peníze z prodeje pravidelně každý měsíc. Nemusíš už každý měsíc psát novou knihu. Je to logické. Kniha se napíše jednou a pak se prodává po několik měsíců nebo let. Nebo musíš být dobrý v něčem, co většina lidí neumí a chtějí za to platit.

Proč nemám rád slova pasivní příjem? Protože to nabádá k myšlence, že člověk nemusí dělat vůbec nic.

Aktivum vs. pasivum

  1. Budu pronajímat pozemek a oni mi za to budou každý měsíc platit = aktivum
  2. Byt, kde je nájemník, ale jeho nájem nepokryje všechny náklady, proto budu muset doplácet dva tisíce korun na hypotéku = pasivum.

Čím dříve začneš spořit a odkládat podstatnou část svého příjmu, tím dříve získáš aktiva, která ti nahradí příjem z práce. Staneš se finančně svobodný.

Pokud ti je dvacet nebo pětadvacet let, je to perfektní věk. Pokud ti je čtyřicet nebo pětačtyřicet let, pak je tato cesta těžší, ale dá se zvládnout. Při vyšším věku  máš pro změnu větší výplatu, jsi moudřejší, máš víc zkušeností, můžeš víc vydělat.

Pokud tě pasivní příjem zajímá, kup si knížku Bohatý Táta, Chudý Táta. Autor je Robert Kiyosaki. Nebo třeba Cashflow Quadrant stejného autora.

Je investování pro každého? V žádném případě! Je to maximálně pro jedno procento z vás, kteří teď čtete tyto řádky!

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error