Je těžké být rozvážný v době prosperity a agresivní v době krize.

V době krize a recese, to co děsí lidi, kteří prodávají, děsí rovněž lidi, kteří se chystají nakupovat. Investovat v době krize je velmi psychicky náročná věc. Na jedné straně jsou vystresovaní prodávající, na druhé straně nízké procento těch, kteří kupují.

Kde jsme a kam směřujme

Ceny rostly v Česku velmi výrazně v porovnání s jinými zeměmi EU, viz tabulka z Twitter účtu @EU_Eurostat níže. Společně s Irskem, Maďarskem a Islandem, rostly ceny okolo 10% ročně nebo ještě více. Pouze rok před tím, tedy v roce 2017, to byl nárůst v průměru okolo 2,5%. Ceny nemovitostí se u nás proto dostávají do stádia, kdy český člověk nemá na to, aby si pořídil bydlení, které chce. Ceny překonávají finanční možnosti lidí. Zásah ČNB napomohl cenám, aby zpomalily. Jenomže zatím jen zpomalují v nárůstu, to ještě neznamená, že začínají klesat.

Property index @EU_Eurostat

Už jen tyto statistiky v lidech vzbuzují emoce. Co se stane za rok? Spadnou ceny o 20% nebo ještě níže?

Teď se posuňme o několik let dále. Proti nakupujícím stojí média, názory ostatních kamarádů, přátel, rodiny, jeden odborník za druhým chrlí články o tom, jak je špatná doba. Banky nepůjčuji. Titulky novin mluví o zkrachovalých velkých podnicích. Propouští se hodně lidí. Podniky přecházejí na jednu směnu nebo dvě směny místo klasických tří směn a propouští třetinu svých zaměstnanců.

Osmnáctiletý nemovitostní cyklus

Jenomže co když jsme teprve v polovině osmnáctiletého nemovitostního cyklu, který se pořád opakuje už sto roků? Co když ceny jen zakolísají a vyrazí vzhůru ve druhé polovině svého cyklu, než začne opravdová krize?

Poslechni si tento skvělý díl mého oblíbeného podcastu o nemovitostních cyklech a jak se opakují. Podcast je od dvou výborných investorů z Anglie (Rob a Rob), od kterých beru inspiraci, protože investuji nejvíce právě v Anglii.

Samozřejmě historie se nikdy přesně neopakuje. Cyklus může trvat třeba dvacet dva let nebo patnáct. Nebo se nemusí tolik týkat České Republiky, jako se týká třeba Velké Británie. Jenže v propojené době globální ekonomiky bych se moc divil, kdyby se světová ekonomika, nebo jen evropská ekonomika a vývoj cen nemovitostí řádně neovlivnil český trh.

Tento článek není o předpovídání, kde budou ceny bytů nebo domů za rok nebo za dva. Tento článek píšu z důvodu, že chci poukázat na psychologii investora, který se s těmito pravidelnými cykly musí vypořádat.

Být agresivní v krizi je těžší, než bys čekal

Co z toho vyplývá?

Ať se trh pohne nahoru, dolů nebo jde do strany, emoce hrají velkou roli a investor se musí zachovat rozvážně. Musí dělat to, co vyžaduje většina. To znamená utéct z trhu, když jsou ceny nahoře a lidí šílí po nemovitostech a naopak být velmi agresivní v době největšího pesimismu.

Investovat v době krize je obtížnější, než si člověk může představit. Proto je tak málo investorů, kteří extrémně zbohatnou a bohatnou se dá nejlépe v dobách nejistoty.

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error