Krátkodobé pronájmy AirBnB v Česku

Krátkodobé pronájmy v Česku jsou populárnější než dlouhodobé

Místo roční smlouvy máte v bytě téměř každý den někoho jiného a to za vyšší výdělek. Vždycky, když přijde nový produkt nebo služba, která funguje, objeví se několikaletá možnost toho využít, než to stát zatrhne (jako v tomto případě Airbnb) nebo se objeví konkurence a marže jdou prudce dolů. Na pronájmech Airbnb se dá vydělat až dvakrát tolik, co za dlouhodobý pronájem. Jenže všechno má své pro i proti…

Služba Airbnb je postavená na sdílení soukromého ubytování za příznivé ceny. Je to vhodné i pro lidi, kteří odněkud přiletí v 10 hodin večer a hotel mají až od příštího dne.

Za noc se účtuje nejméně 300 korun, o Silvestru až 1 500 korun a i to se bez problémů pronajme, ale klidně i více, záleží na typu ubytování.

Příklad: manželům se nabízel prostor na půdě, rozhodli se ho zrekonstruovat za 200 000 korun. Běžně pronajímají na osobu na noc za 500 korun. Manželé si tak po rekonstrukci půdu přijdou měsíčně na 21 000 korun, taková investice se jim do jednoho roku vrátila. Proto pronajímat byt či pokoj přes webové aplikace je velmi komfortní. Airbnb není jediná služba, ale absolutně vede. Nabízí se přes ni přes dva a půl milionů nemovitostí, konkurenti jako HomeAway či Booking.com jsou jen těsně nad polovinou tohoto množství. Ve srovnání s klasickým pronájmem se dá vydělat několikanásobně víc, i když se to sezónně liší.

Pronajímatel se také nepotýká s neplatiči. Nájmy jsou vždy hrazené dopředu. Tento trend se  v Česku šíří jako vlna tsunami. Vyskytuje se hlavně v Praze, viditelný je i v Brně, Ostravě nebo v Karlových Varech. Na pronájmech se dá opravdu velice dobře vydělat a člověka to může i bavit. Každý den je výdělek a na každý den můžete mít jinou cenu. Jenže úplně snadné to není. A nehodí se to pro každého, tento rok to začal dělat snad každý, kdo má volný byt či dům, proto uspět je o dost těžší než dřív. Daří se jen tomu, kdo má co nabídnout a hostitelství se hodlá věnovat opravdu naplno a vážně.

Jak na to

Lze takto nabízet pokoj ve vlastním bytě, neobydlený byt nebo dům. Nemovitost musí být na dobrém místě. V rozsáhlejším centru města nebo blízko letiště. Případně v rekreační oblasti. Nejčastěji se volí lokality blízko přírody, kde se dá využít sportovních aktivity, relax v bazénu nebo posezeníčko u grilu s vířivkou. Nemovitost musí být ve velmi dobrém stavu a skvěle vybavená. Nesmí chybět  lednička, televize, myčka, pračka nebo kávovar či konvice. Samozřejmostí je wi-fi.

Interiér je nutné nechat vyfotit profesionálem, stojí to 3000 až 6000 korun. Důležité je vyfotit i ledničku a sporák. Lidé nečtou, dívají se hlavně na fotky. Jsou proto nejdůležitější součástí inzerátu.

Potřeba jsou pro každého hosta malý i velký ručník, aspoň dvě sady povlečení. Praní hostitelé zvládají sami, ale na úklid je nejlepší na inzerát najít uklízečku. Stojí cca 120 korun na hodinu, úklidové firmy jsou o něco dražší. Úklid lze hostům zaúčtovat navíc, což velká část lidí dělá. Může to nahradit nižší výdělek při kratších pobytech. V bytě nechejte mapy, případně průvodce danou lokalitou. Osvědčené je nechat tam i něco na zub, třeba malé čokolády, brambůrky, kávu,vodu či nějaký alkohol v podobě piva nebo vina. Jestli budete Pronajímat pokoj, měl by se dát zamykat.

Rezervace

Na začátku je dobré pronajímat za nižší cenu. Až po získání dobrého hodnocení se může zdražit. Ceny se dají nastavit vyšší o svátcích, o prázdninách nebo když jsou velké akce ve městě, nižší jsou v listopadu, lednu a únoru. Řídit se můžete podle nabídek v okolí. Není špatný měsíc, je pouze příliš vysoká cena. Je třeba se smířit s tím, že někdy dostanete za noc 800 korun a jindy jen 300 korun.

Umožňuje-li server rezervace až po schválení majitelem bytu, můžete předem o hostech něco zjistit a přijmout jen toho, kdo vám sedí. Zkusit můžete i víc serverů najednou. Každý má trochu jiné podmínky a každá nemovitost se může chytit jinak. Zásadní je systém plateb a rezervací. U Airbnb hosté předem platí serveru, a až je hostitel přijme, dostane peníze na účet. U Booking.com se obvykle platí záloha a zbytek na místě nebo vše až na místě, můžete si vybrat. Problém je, že jestli není zaplaceno předem, lidé často ruší rezervace.

Poplatky na serverech se liší. Např u Airbnb začínají na 3 procentech, u Booking.com jsou od 15 procent, přesto se může víc vyplatit druhý případ, např. u bytů v centru Prahy nebo tam, kde Airbnb není ještě tak rozšířené.

Vždy však můžete přejít ke klasickému pronájmu.

Vlastní zkušenost s Airbnb

Službu používám, když cestuji nejen do Anglie, ale využil jsem jí také v Amsterdamu a jiných lokalitách. Teď se pojďme podívat na zkušenost, kterou mám jako pronajímatel.

Když jsem pronajímal pokoje v Anglii, Manchesteru, měl jsem často plno. Problém nastává, když kombinujete dlouhodobé ubytování s krátkodobým. Pronajímám pokoje dlouhodobě a Airbnb se mi hodilo k vykrytí prázdných lhůt v průběhu roku. Když mám prázdnou lhůtu v červenci a srpnu, umožním rezervace na Aribnb. Minimální doba pobytu tři noci (můžete i jednu noc, ale to se mi nevyplatilo, hodně logistiky). Měl jsem pokoje z 60% plné. To stačilo na pokrytí nákladů.

Takže mi to krásně vykrylo hluché období v mém byznyse. Jenže problém nastává, když máte kalendář Airbnb zablokovaný několika bookingama a najednou se naskytne někdo, kdo by chtěl zůstat u vás delší dobu, třeba na pl roku. Potom se bije Airbnb s dlouhodobým ubytováním a vám uteče dlouhodobý nájemník, který vám mohl pokrýt podstatně delší období. Dlouhodobí nájemníci jsou ale jiní než ti krátkodobí.

Rozdíl je zejména v ceně nájmu. Krátkodobý nájemník zaplatí například 2x až 3x tolik za jeden den než dlouhodobý nájemník. To je moc hezké. Ale jsou tam další náklady, které stojí za to zmínit. Více v tomto videu.

Ujasněte si, co děláte. Jste dlouhodobý pronajímatel nebo krátkodobý? Máte pouze jeden pokoj přes léto nebo celou nemovitost po celý rok? Jste v oblasti, která láká turisty nebo spíše rodiny s dětmi? Airbnb se musíte více věnovat, jak zmiňuji ve svém podcastu.

Sečteno a podtrženo, Airbnb doporučuji, ale je na to třeba hledět jako na byznys a je nezbytné ujasnit si strategii.

 

Tady jsou odkazy, které najdeš v textu

Podcast Airbnb ano či ne, má zkušenost

Airbnb webová stránka

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error