Nesnaž se být chytrý, stačí nechovat se jako blb

Investuj do toho, čemu rozumíš

Říkáš si, logické, souhlasím s tebou. Vdyť to celý život dělám. Taky jsem si myslel.

Řiď se především value investing (hledej hodnotu v investici), nikoliv spekulací. Trejdeři jsou spekulanti, kteří drží pozice od několika minut až po několik týdnů. Nejde o value investing jak popisují Warren Buffett. Rozumíš akciím, protože s nimi obchoduješ deset let? Fajn, tak se vyhni nemovitostem nebo drahým kovům, crowdfundingu, trejdování na Forexu nebo Bittrexu a nestav si vlastní byznys. Jsi frajer přes akcie, tak se toho drž.

Easy. Tak pojďme dál…

Nekupuj, co nemá Cash-flow – příjem je king

Krypto měny nenesou výhodu cash-flow. Stejně jako to nenese nákup zlata nebo pozemků (pokud se nepronajímají). Takže po celou dobu jde o pasivum, nikoliv aktivum.

Jsou dva druhu value investorů. Jedni vyhledávají pouze zhodnocení investice a druzí chtějí také měsíční příjem z pronájmu (nebo dividend). Ti, kteří nakoupí a přehodí jako vidlemi na druhou stranu, těm se říká obchodníci. Neplést s investory.

Nesnaž se přechytračit ostatní, stačí, když se nebudeš chovat jako blbec

Mnoho lidí se snaží být chytrými, přechytračit trh, být na špici ve svém oboru. Mnohým se to nepovede. Narazí. Skoro všichni. Také jsem narazil na bublinu bitcoinu o Vánocích 2017. Každého, koho znám, taky narazil. Dokonce i zkušenější borci musí držet coiny, aby neprodělali s 90% ztrátou. Všichni jsme chtěli být frajeři. Nepovedlo se. Stačilo při tom dát lidem, co chtěli. Stačilo prodat vše prodat, když byl trh nenasytný a lidi chamtiví. Stačilo nebýt blbec.

Value investor by krypto nikdy nekoupil. Pro value investora krypto nemá reálnou hodnotu, pouze spekulativní. 

Vyhni se HYPEu

Jestli to lidi chtějí a dokonce o tom mluví moderátor na Evropě 2, ruce pryč. Nedávno jsem slyšel na E2 moderátora udělovat lekci o investování do realit. Blázinec. Vypnul jsem rádio. Trh je přehřátý a každý se snaží vypadat jako expert. V tuto chvíli je dobré prodávat nebo nebýt v trhu vůbec. Jestli jsi value invesor, vůbec tě to nerozhází. Víš, že jsi koupil zlatou slepici, která ti snáší zlatá vejce každý měsíc. Neprodáš. Value investor ví, že value (hodnota) je pouze tam, kde nikdo není. Kde je pozornost veřejnosti, tam není nic hodnotného. Nikdy.

Bavič nemůže udělovat investiční doporučení. To prostě nejde.

Co z toho vyplývá

Vede mě to k závěru, že při dobře vybrané investici, která mi nosí příjem každý měsíc (cash-flow) a která odpovídá value investing (hodnota), rozumím tomu a nemusím hledat ještě většího blbce, pak nikdy nemůžu prodělat.

Problém je v tom, že průměrná zlatá rybka dokáže udržet pozornost šest vteřin. Člověk v dnešní době pouze pět vteřin. Náš největší problém jsme my sami. Stojíme si v cestě, abychom se stali finančně nezávislí a těžili z aktiv celý svůj život. Dnešní společnost nasadila laťku hodně nízko. Dobrá zpráva je, že nemusíš udržet pozornost hodiny v kuse, stačí deset vteřin. Budeš tam, kde se většina nedostane.

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error