Pasivní příjem není mýtus, jen trvá skoro celý život, než toho člověk dosáhne

Někdo říká, že pasivní příjem neexistuje, někdo ho zase vidí úplně všude, i když jde o něco jiného. Představa, že nemusím nic dělat a chodí mi peníze na účet zni dobře. Odpůrci tvrdí, že nic takového není možné. Je to možné. Ale jen z jedné části. O té další se moc nemluví.

Příjem = marže

Musí jít o nějaký způsob prodeje. Bez prodeje nelze generovat hodnotu, marži ani příjem. Hodnota plyne pouze z práce, jak psal Adam Smith (the Wealth of Nations). Zaměstnanec musí dodat zaplaceno za svou práci méně, než jaká je hodnota zboří nebo služby na trhu. Zbytek potom zbude na ty, co stojí nad ním. Majitele podniku.

Dovednosti

Když něco vytvořím a prodám, jsem zároveň zaměstnanec a majitel. Můj produkt musí ale obstát na trhu. Musím tedy vytvořit něco, co lidi chtějí a přitom se musí pokrýt náklady za můj čas, materiál, nástroje…. Jinými slovy musím být v něčem dobrý. Lepší než lidi, co si věc kupují. Být v něčem dobrý vyžaduje léta praxe. Tím se dostáváme k první investici. Investici do svých dovednosti.

Finanční investice

Když chci, aby peníze vydělávaly sami na sebe, musím hodně spořit, abych nahradil práci, jako v předešlém případě. Hodně spořit. Třeba i celý život. Abych mohl žít z naspořených peněz a dostávat příjem z dividend, potom bych měl mít naspořený dvacetinásobek své roční mzdy. A to je hodně peněz. Jestli vydělám 30 000,- čistého měsíčně, to je 360 000,- ročně krát dvacet a jsme na 7 200 000,-. Tato částka umí vygenerovat měsíčně třicet tisíc korun při úročení 5% ročně. Vydělat tak vysokou sumu a ještě jí umět šikovně investovat vyžaduje hodně sebekázně a času.

Pasivní příjem vyžaduje práci

Jestli jde o dovednosti, musím se neustále zlepšovat a trávit hodiny denně, abych si své přednosti udržel na vysoké konkurenční úrovni. U finanční investice musím balancovat své portfolio, pokud jde o nemovitosti, musím sem tam udělat telefonát, případně jednat s nájemníkami, realitními agenturami a řídit svou investici. Ano, vyžaduje to méně práce. O dost méně než peníze naspořit nebo chodit denně do svého zaměstnání.

Ať se dívám na pasivní příjem z jakékoliv strany, vidím, že buď musím mít schopnosti, které piluji celý svůj život (spisovatel, malíř, zpěvák…). Nebo musím spořit desítky let, abych našetřil sedm mega. Pasivní příjem je proto výsledkem celoživotní práce.

Pro účely článku jsem výpočty zjednodušil. Nebral jsem v úvahu daně z příjmu z dividend ani volatilitu na trzích.

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error