Porostou ceny v menších městech o 20% jako v Anglii?

Porostou ceny realit v severní Anglii o 20%? Jaký bude trend v okolí Prahy a Brna?

Na začátku listopadu uvedl anglický deník The Guardian zprávu, že během následujících pěti let se očekává silný nárůst cen nemovitostí v severní části Anglie. Znamenalo by to obrácení trendu posledního desetiletí, kdy docházelo k rychlému růstu hlavně v Londýně.

Realitní makléř Sevills předpovídá, že by mělo dojít ke zvyšování až o 21,6%.

Očekává se, že ceny domů ve Velké Británii se mezi roky 2019 a 2023 v průměru zvýší o 14,8%. Tento nárůst by do konce roku 2023 zvýšil průměrnou cenu nemovitosti o přibližně 32 000 liber tj. přibližně 960 000 Kč a to na 248 000 liber, tj. asi 7 440 000 Kč.

Jestli tento odhad výjde nebo ne závisí na mnoha faktorech. Na celkovém stavu ekonomiky v souvislosti s Brexitem, na vývoji ve světě, dostatku práce v Anglii, úrokových sazbách z hypoték a jejich podmínky apod.

Asi by bylo odvážné dělat tak přesné predikce pro český trh, nicméně je možné očekávat podobný trend i u nás, pokud ceny bytů a domů v Praze narazí na pomyslný strop.  

Ukazatel Deloitte Real Index, který mapuje Skutečné ceny prodaných bytů v ČR, nám může doložit historický vývoj a z delšího časového hlediska naznačit obrat trendu.

Podle statistiky došlo v Praze k poklesu prodejní ceny nových bytů o 6,1% na 71 800 Kč/m2 ve srovnání druhého čtvrtletí oproti loňskému roku. Naproti tomu ceny ve Středočeském kraji vzrostly o 4,7% na 45 500 Kč/m2.

Z toho můžeme usuzovat, že vzrůstá zájem o levnější bydlení mimo Prahu a tento zájem tlačí na růst cen na periférii a v relativně akceptovatelné dojezdové vzdálenosti do hlavního města.

Podobný trend můžeme sledovat i v Brně, kde podle agentury Trikaya meziroční ceny vzrostly o 22 procent a stále méně lidí si může dovolit koupit byt v novostavbě. Tím pádem se brzy očekává stagnace cen v Brně a už dnes můžeme pozorovat zvýšený zájem o nemovitosti v lokalitách Brno-venkov. V Brně cenu vzhůru posouvá výrazný nedostatek nových bytů, na vině je hlavně starý územní plán a velmi zdlouhavé schvalování nových developerských projektů.

Můžeme se domnívat, že vysoká poptávka po bytech je zapříčiněna také nárůstem počtu obyvatel v Brně. Mezi roky 2010-2015 docházelo k úbytku obyvatel, avšak poslední dva roky došlo o nárůst o 2,5 % v roce 2016 a 4% v loňském roce, což v počtech znamená 2 500 obyvatel více, celkem 379 527 obyvatel na konci roku 2017.

Velkou mírou na růstu obyvatel a nedostatků bytů se podílí i studenti. Podle indikátorové soustavy města Brna zde v roce 2016 studovalo 70 000 studentů. Diplomantka Sylva Kotoučová, která se podílela na výzkumu Ekonomického přínosu studentů pro město uvádí, že téměř 40 procent studentů chce nadále pracovat v Brně, přibližně 10 % chce bydlet mimo Brno, ale v Brně pracovat. Částka, kterou studenti utratí za bydlení, se pohybuje většinou mezi 2 500 až 4 000 Kč. Obvykle v jednom bytě bydlí 4 – 6 studentů, aby mohli pokrýt vysoké nájemné a služby.  Průměrná částka u cizinců mimo Slovensko je 5 723 Kč. Studenti využívají kromě vysokoškolských kolejí stále více pronájmů a to zejména ve vyšších ročnících svého studia.

Pokud se v listopadu podíváme na nejpoužívanější nemovitostní server www.sreality.cz na počty nabízených bytů k prodeji, tak pro Brno vyjede 950 bytů a pro Prahu 6 350 bytů. Samozřejmě nelze porovnávat potenciály obou měst a jedná se pouze o hrubá čísla bez ohledu na různá jiná hlediska. Pokud vztáhneme počty volných bytů k prodeji k počtu obyvatel obou měst, vyjde nám, že v Brně by se mělo nabízet dvojnásobné množství bytů než je současný stav. Pro Brno 950 bytů k 377 tis. obyvatel tj. 0,25 % a pro Prahu 6 350 bytů k 1 281 tis. obyvatel tj. 0,5 % volných bytů k prodeji.

Prostou úvahou je zřejmé, že nedostatek bytů v Brně a výrazný růst cen poslední dva roky bude vytlačovat zájemce o bydlení na okrajové části města nebo do oblastí Brna – venkov podobně jak se tomu děje v Anglii.

 

Autorka článku: Martina Bohmová

  

Adam Wojnar

 

Zdroje:

The Guardian

Cenovamapa.org

Realcity.cz

Brno.cz

 

Please follow and like us:
error