Proč dělám investiční podcast – profesionální investor

Profesionální investor

Kdysi dávno jsem nakoupil několik fondů a akcií na burze. To byl rok 2005. Po krátké době jsem vše prodal se ztrátou. Krátce potom jsem nakoupil další fondy, další akcie a to vedlo k dalším ztrátám. Během té doby jsem byl vždy ve ztrátě a nikdy jsem nic neprodal s výnosem. Jednoho dne jsem přišel na myšlenku, že mám dost zkušeností na podnikání v realitách. Proto jsem založil firmu v Anglii. Až jednou během podnikání, neustálého čtení o investicích a návštěvě mnoha kurzů, se mi podařilo vše změnit. Tohle je průřez tím nejdůležitějším, co mě dovedlo na dráhu profesionálního investora.

Záměr s investičními podcasty

Hodně krát jsem se spálil. Ať to byla investice do drahých kovů, kterou jsem udělal v nepravý čas (v roce 2013 až 2014) nebo fondy, které jsem nikdy nedržel déle než pět let a jejich hodnota klesla, nebo jsem na poplatcích zaplatil více, než byly výnosy. Celé kolečko jsem absolvoval ještě několikrát (jsem nepoučitelný). List neúspěchů v investicích proto nekončí. Naskočil jsem do krypto měn koncem roku 2017 a svezl se na vlně šílenosti a mánie, která vládla před Vánocemi. Něco jsem vydělal, ale většina portfolia skončila na -80%. Tady jsem neudržel své emoce na uzdě. Zjistil jsem, že úspěch v jedné oblasti neznamená jistě úspěch v druhé. Nemovitosti a podnikání mi jde. Akcie a trading už ne tak dobře.

Finanční ztráty byly velké

Postupně jsem dokupoval a stále ještě dokupuji krypto při různých poklesech a když se zvedne, prodávám. Až na malé výjimky neudělám více než jeden nebo dva obchody za měsíc. Jde o swingové obchodování na týdenních grafech. Poznal jsem svou mentalitu a vím, že intradenní tradování není pro mě. Narušuje to pozornost, neustále koukám na grafy a nastavuji alerty. Naopak při týdenních grafech nic takového nemusím dělat. Mrknu na to jednou za týden a to mi neovlivňuje mou psychiku a já se mohu věnovat podnikání a investování při plné pozornosti.

Emoční vyčerpanost aneb pravděpodobnost neporazíš

Když investuji do akcií (nebo krypto, komodit, měnových párů…), kde je roční výnos 15% při volatilitě 10%, tak při kontrole grafů každou hodinu, uvidíme svůj obchod 51% času v mínusu a zbytek v plusu. Pokud budu koukat na grafy jednou měsíčně, pak ta samá investice bude v zelených číslech 66% času. Pokud jednou za rok, tak jsem 100% doby, co strávím nad koukáním do grafů, v plusu. To je síla pravděpodobnosti a volatility v obchodování. Dnes víme, že negativní impulz (graf ve ztrátě) vyvážíme aspoň dvěma plusy. Jenže při sledování grafu denně to nejde. To má za následek mentální vyčerpanost a konec dne vždy ve špatném emočním rozpoložení. Krátkodobé obchodování mi proto nevyhovuje. Tak ho nedělám. (vypůjčeno z knihy Zrádná Nahodilost – Nassim N. Taleb)

Podnikání a investice, dohled nad přísunem peněz

Věřím v tvorbu vlastní infrastruktury, po které mohou plynout peníze a kterou mohu navigovat v dobách ekonomických změn a podle toho, jak se to hodí mým finančním cílům.

Až na dvě výjimky jsem vždy chyboval. Ty výjimky mi vynesly nejvíce peněz, pokryly několikanásobně všechny ztráty a stále ještě nesou peníze. Jedna z těch výjimek bylo vlastní podnikání (práce a ubytování v Anglii pro Čechy a Slováky). Firmu jsem sice prodal, ale stále s novým majitelem spolupracujeme. Šlo o dlouhodobý pronájem nemovitostí v Manchesteru, kde jsem také dělal správu, opravy, finance a staral se, aby domy byly plné.

Druhá věc se také týká nemovitostí. Jde o investici do realit, zejména pak v Anglii. V Česku také, ale okrajově, protože jsem stavěl na osmi letech zkušeností s trhem realit v Anglii.

Podnikání mi dodalo vzdělání v realitách, nastavení procesů ve firmě, příjem a nejlepší na podnikání vidím to, že jsem svého štěstí strůjce. Není to jako investovat do fodnů, nad kterýma nemám žádnou páku, žádné slovo v BMW nikdy mít nebudu. Naopak moje malpá firma udělá jen to, co chci já, nikoliv dozorčí rada vzdálená na druhé straně Evropy nebo někde v USA.

Investování mi potom přináší volnost, svobodu a cash-flow. Měsíční příjem, pro který není nutné chodit každý den do práce. Rozdíl mezi investicí a podnikáním je, že u investice je třeba mít více peněz v hotovosti, třeba milion korun, aby si člověk mohl pořídit aktivum, které mu přináší 15% návratnost ročně. Podnikání zase zabírá celý den, ale dá se rozjet doslova s chytrým telefonem, social média účty a webovou stránkou a návratnost investice tedy 1000% ročně, když se všechno povede.

Strategie je cíl

Založil jsem podcasty o investování, protože mnoho lidí se spálilo v investování, jako já. Našel jsem si u toho svou strategii “value investora”:

  • investice na dlouhou dobu, minimálně pět let, ideálně desítky let
  • investice musí být pořízena pod běžnou tržní cenou
  • musí přinášet měsíční příjem
  • její hodnota se dá lehce vypočítat

Historické artefakty, obrazy, starožitnosti, zlato, stříbro, komodity nebo krypto měny tedy nepovažuji za investici. Kdybych se na tohle díval už při mé první investici v roce 2005, tak bych nebyl nikdy ztrátový. Stačí si pouze zvolit strategii a tu potom dodržovat. Abych k tomu došel, musel jsem přečíst stovky knížek, být ně několika kurzech a hlavně ztratit sta tisíce korun. Jestli budeš poslouchat mé podcasty, nic z toho nebudeš muset ztrácet.

Blockchain změní svět

Zmínka o krypto měnách. Nechávám jim prostor a nějaký volný kapitál tam dám (jednotky procent, které vím, že nebudu postrádat). Neberu krypto ale jako investici, jen jako spekulaci na krátkou dobu. Proto se kryptu nevěnuji jen okrajově, ale nezatracuji ho. Blockchain podle mého změní svět. Jen nevím, jestli zrovna měny jsou nositelem této změny.

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error