Proč jsem si nekoupil BMW

Mám si koupit auto za tři čtvrtě milionu a veškerý svůj kapitál spálit na něco, co rezne, jde dolů na kvalitě a musím se o to starat nebo mám vzít peníze a koupit si za to nemovitost, která mi vynese 8 000 Kč měsíčně? Dům v Anglii se dá pronajmout za £575 až £600 měsíčně. Hypotéka vyjde na nějakých £150 plus další účty kolem. Po zaplacení veškerých nákladů se jedná o částku zhruba £300 až £350.

Podívej se na video zde

Mám vzít kapitál a koupit si nové auto například BMW, které jsem vždycky chtěl? Auto, které mám teď není špatné, ale začíná nám být malé, protože máme dcerku, která začíná už být větší a hodně cestujeme po republice za rodinou. Měl bych sebrat kapitál a prodat tohle auto? Vzít našetřené peníze a utopit to v autě? RRD – Rust, Rot, Depreciate.

Investovat peníze na něco, co rezne, stojí peníze a jde dolů na hodnotě? Je to prostě výdaj, pasivum. Nebo radši jít a koupit na investici nějaký byt, třeba někde v Ostravě nebo v Anglii, který vydělá 8 000 Kč měsíčně čistého? Tato nemovitost vynese 80 000 Kč za rok, když od toho odečtu, že dva měsíce bude byt prázdný. To by byla zhruba 10% návratnost investice, která mi bude vydělávat každý měsíc, každý rok, třeba až do důchodu. Nebo si mám koupit auto, které jsem vždycky chtěl a jehož koupi odkládám už od roku 2012?

Co bys udělal ty? Koupil by sis auto nebo investiční nemovitost, která ti vydělá měsíčně nějaké peníze, ale znamená to, že budeš jezdit pořád ve starém autě? Odkládání toho, co chci dnes na neurčito. Dej mi vědět, co si o téhle myšlence myslíš.

Podívej se na video zde

Robert Kiyosaki měl peníze na Lamborghini, které si chtěl vždy koupit. Měl na to hotovost, ale radši si řekl, že si za vydělané peníze koupí nemovitost a Lamborghini si potom koupí z pasivního příjmu, který mu vygeneruje to dané aktivum. Tuhle myšlenku jsem slyšel v roce 2012 a od té doby odkládám nákup něčeho drahého, co se mi opravdu líbí a co bych opravdu chtěl a tím je nové auto. Může to být BMW, Audi, cokoliv je kvalitní a je to super kára.

Mně se ta myšlenka hodně líbí, protože když si vezmeš 800 000 Kč, tak si koupíš pár let staré a ojeté BMW a za 10 let to má hodnotu 150 000 Kč. Když koupíš nemovitost za 3 000 000 Kč, tak ti je schopna vydělat 8 000 Kč měsíčně, tzn. 80 000 Kč za rok (mínus daně). Za tyhle peníze si můžeš koupit auto na operační leasing. Nebude to sice BMW, může to být Škoda Octavia, ale ty tu Škodovku můžeš každých pět let měnit za novou, za nový typ, protože ta nemovitost, to aktivum ti pořád vydělává stejně. Nájem jde nahoru s inflací (z 8 000 Kč na 15 000 Kč), takže pokud to auto bude stát 15 000 Kč na operační leasing, tak je dost možné, že nájem ti také vydělá 15 000 Kč měsíčně.

Toť otázka. Jít do něčeho, co člověk opravdu chce nebo to nechat na příště, možná na nikdy? Obětovat to a budovat aktiva, budovat portfolio, které se o člověka jednoho dne postará a nebude muset chodit do práce, kde by měnil čas právě za peníze? Aktiva se o člověka postarají, aniž by do té práce chodil nebo nechodil. Samozřejmě o aktiva je třeba se starat, protože stoprocentně pasivní příjem neexistuje, člověk ho musí obhospodařovat, třeba jen pár hodin měsíčně, ale musí.

Takže, co bys udělal ty? Koupil by sis nové BMW nebo bys investoval do nemovitosti, která vydělá 8 000 Kč měsíčně a BMW by se odsunulo do nedohledna? Dej mi vědět tvůj názor do komentářů.

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error