Z profesionálního sportovce přes hasiče až k realitnímu makléři v Ostravě – Adam Kauer

Realitní makléř, Adam Kauer, má za sebou velice zajímavý příběh. V minulosti pracoval jako hasič a dělal profesionálně cyklistiku, ve které dokonce získal titul mistra světa. Jak se dá skloubit profesionální sport s náročným zaměstnáním hasiče? A co ho nakonec přivedlo k práci realitního makléře?

Ahoj Adame, vítám tě. Kdy jsi začal s profesionální cyklistikou?

Začal jsem v 18 letech. Přivedla mě k tomu rodina a zároveň kamarád Lukáš, kterému se stal úraz na kole a který je kvůli tomu na vozíku. S Lukášem jsme kamarádi od malička a ten mi pomohl ke všemu.

Dělal jsi předtím ještě nějaký sport nebo cyklistika byla tvůj první sport, kterému jsi se věnoval profesionálně?

Během cyklistiky jsem běhal Lysacup, který jsem v roce 2007 vyhrál. Jedná se o etapový zimní závod v běhu do vrchu, a to na Lysou horu v Beskydech, který se pořádá od listopadu do března.

Jak pravidelně jsi trénoval, aby ses dostal až tak daleko s cyklistikou? Kolikrát týdně jsi měl trénink?

Na jaře, od listopadu do března, se odjíždělo vždy do tepla na Mallorcu nebo na Kanárské Ostrovy. Závodní kilometry se jezdily tady v České republice.

Když jsi odjel trénovat na Mallorcu, tak co ten život tady? Dalo se to skloubit s prací?

Dovolená. Vybíral jsem si dovolenou a všechny peníze šly na cyklistiku.

Vidíš nějaké propojení mezi vrcholovým sportem a byznysem?

Ve vrcholovém sportu je hlavně důležité mít finance, a to je celý základ. Když člověk má peníze, posune se nahoru a pokud člověk peníze nemá, tak nemůže například jet na soustředění. Musí jezdit tady v zimě, kdy podmínky nejsou úplně adekvátní. To samé jako makléř. Musí se naučit prvně základy a potom postupuješ víš a víš.

Jsi na tom fyzicky hodně dobře. Pomáhá ti to nějak v práci a v osobním životě? Vidíš nějaké propojení mezi tou fyzickou výkonností?

Asi hlavně to, že jsem takový hodně vnitřně silný. Sport je strašný psycholog. Sportem si urovnám myšlenky a úplně zapomenu na práci. Zároveň na ni i myslím, ale odplaví se ze mě takové ty špatné věci. Jsem schopný fungovat na 100 %.

Kolik jsi měl zaměstnání?

Měl jsem pouze tři zaměstnání. Jsem vyučený stolař. Ve stolařské dílně jsem pracoval tři roky a mezitím jsem si dělal dálkovou maturitu. Každé pondělí jsem chodil do školy a taky na doučování z matematiky. Po maturitě chtěli snižovat stavy na stolárně, tak jsem přemýšlel o tom, že odejdu. Po takové rodinné radě jsem přešel k hasičům a zároveň jsem dělal cyklistiku. Bylo to takové ideální propojení. Jako hasič jsem 15 dnů pracoval a 15 dnů jsem měl volno. Mohl jsem se věnovat cyklistice, a navíc jsem měl v práci spoustu dalších výhod jako skvělé zázemí, posilovnu, mohl jsem si vyměnit směny, takže jsem měl víc času na závody.

Jakým způsobem jsi se dostal k práci realitního makléře tady na Ostravsku?

Před dvěma lety jsem kupoval byt ve Vratimově a prodávající vůbec nevěděli, kde mají udělat kupní smlouvy, kde schovat peníze, kde ověřit podpisy. Spoléhali na mě, že všechno vyřídím já i když to má hlavně dělat ten, který tu nemovitost prodává a ne ten, který kupuje. Všechno to bylo hrozně zmatené a hrozně mě to poučilo. Spousta lidí neví, co mají dělat.

Takže ta myšlenka dělat realitního makléře přišla hned po té koupi vlastního bytu nebo například až po půl roce?

Bylo to v době, kdy sponzoři nebyli stoprocentní. Cyklistika už nebyla tam, kde jsem chtěl.

Řekl jsem si, že je na čase začít pracovat. Taky povolání hasiče je spíše pro někoho, kdo nemá žádné závazky a žádné velké cíle. Z příjmu hasiče si nemůžeš dovolit žít nadstandartní život. Nemůžeš jezdit pravidelně na dovolenou, koupit si auto, bydlení a do toho ještě rodinu, to prostě nejde. Všichni hasiči, co znám, mají ještě další dvě zaměstnání.

Jaké vybavení je potřeba na začátek pro práci makléře?

Člověk si musí koupit první notebook a ten jsem neměl, takže jsem si ho musel koupit. Dále pak je potřeba telefon, paušál, auto. Například během tří měsíců jsem najezdil 16 000 km, takže to je 6000 Kč za naftu měsíčně, a to nepočítám další náklady na opotřebení.

Jak dlouho ti trvalo, než si získal nějakou první zakázku?

Před třemi lety jsem na internetu našel inzerát od CENTURY 21, že hledají makléře. Napsal jsem majiteli, Jiřímu Matýskovi, a ten mě pozval na pohovor. Padli jsme si do oka a domluvili se na spolupráci. Založil jsem si živnostenský list, IČO a začal jsem se učit. Zúčastnil jsem se také školení v Praze, kde jsem po jeho absolvování získal osvědčení. Už v tu dobu toho školení jsem měl tři zakázky v portfoliu a věděl jsem, jak to mám dělat. První zakázku jsem získal během prvních 14 dnů a další dva dny na to jsem získal dva nájmy. Nájmy jsou strašně jednoduché, ale prodeje se lidé trochu bojí. Hlavně takových těch smluv a věcí kolem exkluzivity atd.

Exkluzivita. Obecně lidé neradi cokoliv podepisují. Jak řešíš exkluzivitu? Jaký je tvůj trik?

Lidé mi často říkají: “Až budete mít kupce, tak přijďte s ním.”, ale já pracuji jako profesionál a snažím se jim vysvětlit, že takto profesionální prodej neprobíhá. Skvěle funguje nezávazná schůzka, kde jim ukáži svoji práci, jak dělám video prohlídku, homestagging a že mám na to tým, se kterým jsem schopen zajistit úspěšný prodej za reálnou cenu, na jejíž odhad máme srovnávací tržní analýzu nemovitostí. Toto všechno se jim snažím ukázat nezávazně. Některé náběry exkluzivity trvají půl hodiny a některé hodinu a půl. Když jsem začínal, tak po půl roce se mi stalo, že jsem za jeden den nabral 3 byty exkluzivně do prodeje.

Pracuješ pro CENTURY 21, ale vlastně funguješ jako taková samostatná jednotka. Je někde něco, co ti musí CENTURY 21 odsouhlasit?

Většinou se zeptám svého nadřízeného, pana Matýska, ale všechno je to o domluvě, a hlavně je ta výhoda, že on je velice šikovný ve focení a v psaní textů, takže já to neberu do smlouvy, všechny podklady donesu a on mi vlastně udělá fotky, nahodí to do systému a já už jdu nabírat a navolávat další kontakty.

Jak se vyrovnáváš s navoláváním? Jak často navoláváš a jak vypadá tvůj den?

Pan Matýsek mě učil srovnat si pracovní den následovně: Každé ráno navolávat od 9:00 do 11:00, pak vyřizování schůzek a svých osobních věcí. Důležité je každé ráno hlavně být v práci a navolávat, protože lidi nejvíce reagují ráno. Odpoledne už mají jiné povinnosti jako rodina, děti, kroužky a na tyhle věci už nemají náladu. Co se týká jen navolávání, tak dělám kolem 20 telefonátů za týden a u pronájmu mám 100% úspěšnost, protože je to nevýhradní spolupráce. Funguje to tak, že i klient si to může pronajmout sám.

Používáš nějaké metody speciálně u toho telefonování? Protože 100% úspěšnost, to se nestává jen tak někomu.

Představím se a řeknu, že bych měl zájem o pronájem bytu, jestli je nabídka stále aktuální. Zeptám se na náklady na bydlení, jací jsou sousedi, prostředí, kde je jaký obchod a také se zajímám o to, jak je nemovitost vybavená a co tam nechávají.

Znamená to, že hned zavoláš a řekneš, že jsi realitní makléř?

Ne, to řeknu úplně naposledy. Nejdříve se zajímám o to, jak je nemovitost vybavená a co tam bude.

Nejsou pak oni naštvaní, že z nich vytáhneš informace, zabiješ jejich čas a pak jim řekneš, že jsi realitní makléř?

Většinou nejsou. Tak se to prostě dělá.

Ty jim pak tedy řekneš, že máš do jejich bytu nějaké potencionální zájemce?

Ano, z předchozího pronajímání, kteří se nedostali, protože si majitel vybral někoho jiného.

Mám seznam, protokol o prohlídce. Tam mám veškeré informace jako je datum narození, telefonní čísla, adresy, zaměstnání, jak dlouho pracují v určitém zaměstnání, zda je to na dobu určitou, neurčitou, kolik dětí, zvířata, kuřák, nekuřák, a to vše si píši do poznámek. Mám v excelu udělanou tabulku a tam si zaznamenávám veškeré informace, vytvářím si svou vlastní databázi.

Srovnáváš se s někým druhým?

Teď už se nesrovnávám s nikým. Srovnáván se pouze s tím, že chci být skromný. Je mi jedno kolik toho mám a kolik toho vydělám. Člověk musí být pořád stejný. Někdo vydělá hodně peněz a začne se otvírat.

Kde se inspiruješ? Co je pro tebe ten motiv, že ráno vstaneš a jdeš do té práce s nějakou vervou?

Myšlenky v hlavě. Být úspěšný, hledat pořád nové a nové zakázky, mít dobré klienty. Proto je pro mě důležité mít naplánovaný diář a vědět, co přesně mě ten den čeká. Diář plánuji o víkendu nebo v noci a klidně i do rána.

Čeho chceš dosáhnout? Co je tvůj cíl?

Aby mě lidi měli rádi a abych jim mohl radit při prodeji a koupi nemovitosti. Do budoucna, až si našetřím, koupit jeden byt a potom další a popřípadě spoustu dalších takových věcí. Samozřejmě rozvíjet se ve všech směrech.

Kde tě můžeme najít?

V Ostravě, v ulici Jugoslávská, tam je naše sídlo CENTURY 21 Optimal Reality nebo na telefonu. Jsem také aktivní na sociálních sítích na Facebooku a na Instagramu.

Je něco, co bys vzkázal čtenářovi, který teď čte tento rozhovor?

Ať se rozhodne pro cokoliv, tak ať to dělá na 100 %. Co chce dělat, ať dělá a co ho nebaví, ať nedělá. Konečně jsem zjistil, že jsem našel práci, která mě baví, naplňuje a neunavuje. Jsem pořád stoprocentně připraven pracovat, pracovat a pracovat.

 

Adam Wojnar

 

Please follow and like us:
error