Jak ochránit své peníze před inflací?

Jak ochránit své peníze před inflací? Praktické tipy pro investory nad 31 let

Možná jste si toho všimli taky. Dáte si oběd, podíváte se na účet a říkáte si: „To stálo ještě před rokem o stovku míň.“ Inflace je tichý žrout úspor. Neptá se, jestli si šetříte na důchod, na děti nebo na klidnou budoucnost. Bere si po malých kouscích každý měsíc.

A právě proto je dnes důležitější než kdy dřív přemýšlet, jak své peníze ochránit. Pokud je vám víc jak 31 let, máte za sebou kus cesty a přemýšlíte o budoucnosti, tak čtěte dál. Mám pro vás několik konkrétních a praktických tipů.

1. Peníze na účtu = ztráta hodnoty

Mít většinu peněz na běžném nebo spořicím účtu dnes znamená téměř jistotu ztráty. Úroky zdaleka nestačí pokrýt inflaci. Peníze sice „nespálíte“, ale pomalu ztrácejí sílu. Reálná hodnota vašich úspor klesá, i když se na účtu nic nemění.

2. Diverzifikace: klíčový krok k ochraně majetku

Pokud už investujete – do akcií, fondů, nemovitostí – je na čase přemýšlet i o tom, kde a v čem máte peníze uložené. Rozložení mezi různé nástroje a ideálně i různé trhy je základ. Zvažte například investici mimo ČR. Přináší to nejen měnovou výhodu, ale i ochranu před lokálními výkyvy.

3. Reálná aktiva dávají smysl

Nemovitosti patří mezi nejstabilnější způsoby, jak ochránit hodnotu peněz. Nejlépe ty, které vám navíc generují příjem – tedy investiční byty. Ceny nemovitostí mají tendenci v dlouhodobém horizontu růst. A pokud je nemovitost pronajímána, inflaci kompenzujete i pravidelným příjmem z nájmu.

4. Investujte tam, kde dávají čísla smysl

Český realitní trh už tolik prostoru nenabízí. Ceny jsou vysoké, výnosy nízké. A proto se stále více investorů dívá jinam – například do Velké Británie. Města jako Liverpool, Manchester nebo Newcastle nabízejí stabilní poptávku po pronájmech a rozumné vstupní ceny i výnosy, které v Česku už nenajdete.

A právě tam pomáhám klientům už více než 15 let s výběrem, nákupem i správou nemovitostí. Bez nutnosti cestovat a znalosti jazyka. Postarám se o vše od A do Z a nezapomenu ani na účetnictví a daně.

5. Nemít vše v korunách. A ideálně ani v EU

Další tip je měnový. Vlastnit nemovitost v zemi s jinou měnou – například v britských librách – je forma měnové ochrany. Pokud koruna oslabí, hodnota nemovitosti v librách přirozeně roste. Navíc Británie už není v EU, což pro některé investory představuje výhodu – menší regulatorní tlak, jiný právní rámec a nezávislost na unijních rozhodnutích.

6. Přemýšlejte dlouhodobě a realisticky

Pokud čekáte, že vám investice přinese zázraky do měsíce, raději si kupte los. Jestliže ale chcete v klidu a promyšleně chránit svůj majetek a zároveň ho zhodnotit, pak vám realitní investice může velmi dobře posloužit.

Zvlášť pokud už víte, že za pár měsíců budete disponovat větším obnosem – z dědictví, prodeje nemovitosti nebo převodu majetku. Právě tahle chvíle je ideální k tomu, začít se dívat i za hranice.

Krok k jistotě může vést za hranice

Ochrana peněz před inflací není žádná věda. Chce to jen otevřít oči, trochu odvahy a partnera, kterému věříte. Pokud vás toto téma zaujalo, rád vám ukážu, jak se dá investovat i mimo Česko – bezpečně, bez zbytečných starostí a s výhledem do budoucna.

Protože inflace spíše nepoleví. Ale vy můžete být připravení.

Adam Wojnar - Investiční zprostředkovatel do nemovitostí v Anglii
Adam Wojnar

Jsem investor, konzultant a zprostředkovatel investic do nemovitostí. Mým klientům pomáhám s investováním na zahraničním realitním trhu více než 2 roky. Obraťte se na mě.

Kvalitní zdroj informací

Nemusíte se obávat, nebudu Vás spamovat.  Mým cílem je Vám přinést pravidelně každý týden kvalitní obsah, informace, rady a v neposlední řadě možné investiční příležitosti, které lze realizovat okamžitě. 

Počet přihlášených investorů3375